Bunu yapmayan sürücüler yandı!

 

Türkiye'de trafiğe çıkan araçların 3,5 milyonunun sigortasız olduğu açıklandı. Manisa, sigortasızlık oranı en yüksek il olarak kayıtlara geçti, İstanbul ve Trabzon ise en fazla sigortalı araç kullanılan şehirler oldu.
Trafik sigortası yapılması zorunlu olmasına rağmen bu konuya yeterli önem gösterilmiyor. Kazalarda sigortasız araç sahipleri büyük maddi külfet yaşıyor. Trafik kazasına sebep olan aracı sigortasız olan sürücü, hiçbir hak talep edemediği gibi üçüncü kişiye verdiği zarardan ötürü 250 bin TL'ye kadar tazminat ödemek zorunda kalabiliyor. Trafik sigortasının yıllık bedeli illere göre 175 ile 350 lira arasında değişiyor. 
 
 
Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) tarafından hazırlanan rapora göre trafikte 16 milyon 488 bin 702 araç bulunuyor. Trafikteki araçların, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yapması gerekiyor. Ancak bazı araçlar, araç sahiplerinin ihmali, bilgisizliği ya da sigorta primi ödemek istememesi sebebiyle sigorta kaçağı durumunda. TRAMER raporuna göre, Türkiye'de trafiğe çıkan 16 milyon 488 bin 702 araçtan 3 milyon 512 bin 848'i (yüzde 21,3) sigorta kaçağı. Manisa'daki 442 bin motorlu taşıtın yüzde 38'i sigortasız trafiğe çıkıyor. Araç sigortası konusunda en başarılı il ise yüzde 10 gibi düşük bir sigortasızlık oranına sahip olan İstanbul ve Trabzon. Rapora göre en fazla sigortasız araç türü 'özel amaçlı taşıt'lar. Trafikte en yoğun olarak bulunan otomobiller, yüzde 90'ı aşan sigortalılık oranıyla, türünün bu alanda en başarılısı durumunda. Ayrıca, araç sigortasına en çok riayet eden bölge, coğrafi şartlarından dolayı ulaşım yolları bir hayli zorlu olan Karadeniz. Güneydoğu Anadolu'da ise araçların yüzde 35'i sigortasız olarak trafiğe çıkıyor.

Kaynak : http://www.haberturk.com/yasam/haber/802376-bunu-yapmayan-suruculer-yandi
Etiketler : türkiye, trafik, sigorta , Manisa, istanbul, trabzon