Bireysel emeklilik 15 milyar TL’ye koşuyor

 

Bireysel emekliliksistemindeki fon büyüklüğü 16 Aralık itibariyle 14.2 milyar lirayı aştı. Sistemdeki katılımcı sayısı ise 2 milyon 644 bini buldu. Böylece, yılbaşından bu yana fon büyüklüğü yüzde 18.7, sisteme üye olan kişi sayısı ise yüzde 15.8 oranında arttı.
2003 yılında uygulanmaya başlayan sistemdeki fon büyüklüğünün hızla arttığına değinen sektör yetkilileri, 2020 yılı hedefinin 120 milyar lira olduğuna dikkat çekti.
Sistemin hem bireylere hem de ekonomiye katkılarına değinen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı şunları söyledi: “Sistemle kişiler emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlayacak. Şu anda Türkiye ekonomisinin en büyük problemlerinden biri cari açık. Cari açığın azaltılması için tasarrufların artırılması gerekiyor. Uzun vadeli tasarruflar için en doğru kaynak bireysel emeklilik. Öte yandan, sistemdeki fonların büyütülmesiyle birlikte Hazine daha uzun vadeli borçlanabilecek. Özel sektör borçlanma araçları çeşitlenecek. Şu anda fonlar ağırlıklı olarak kamu borçlanma araçlarına yatırım yapıyor. Hisseye de ağırlık verilmesiyle birlikte sermaye piyasalarının derinliği de artacaktır.”

 

 

 

Tasarruf oranı yüzde 12’lerde
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de tasarruf oranının GSYH’ya oranının yüzde 12’ye düştüğünü, bunun tarihi en düşük seviye olduğunu söylemişti. 2002 yılında tasarrufun GSYH’la oranı yüzde 18’li seviyelerde bulunuyordu.

Vergi teşviği bekleniyor
Sektörün 2012’de bu yılki ivmeyi sürdürmesi bekleniyor. Bu yıl hükümet programına da giden bireysel emeklilik sistemiyle ilgili ekonomi yönetiminin vergisel teşvik getirmesi bekleniyor. Sektörün genel beklentisi ise vergi avantajından gelir vergisine tabi olan herkesin yararlanacağı bir sistemin yapılması yönünde.
Mevcut uygulamada, kişiler ödedikleri primleri çalıştıkları insan kaynaklarına veya muhasebesine veriyor. Kişinin vergi dilimine göre, bu avantaj maaşa yansıtılıyor. Örneğin, aylık 200 TL prim ödeyen bir kişi yüzde 15’lik vergi dilimindeyse maaş hesabına 30 TL yatırılıyor. Yeni uygulamada ise vergi avantajı maaş hesabına değil kişinin emeklilik hesabına yatırılacak. Yani, 200 TL ödeyen kişinin bireysel emeklilik hesabına yatırılan para 230 TL olarak görülecek.

Etiketler : bireysel emeklilik