Dolmuşçuların sigortacılara baskısı sürüyor

Sigorta sektöründe pirim üretiminin büyük bir bölümü kasko ve trafik sigortalarından elde ediliyor. Trafik sigortası zorunlu olduğu için kasko da kredi ile satılan yeni araçların etkisiyle sigorta içerisinde önemli bir yere sahip. Bu iki alanda da primler hem araçların modellerine hem de sürücülerin kişisel özelliklerine göre belirleniyor.

 

Bazı motorlu araçlarda primler oldukça yüksek. Bunların başında ticari taksiler ve dolmuşlar geliyor. Ticari taksiler gece gündüz yani 2 saat trafikte olduğu için kaza yapma olasılığı oldukça yüksek. Dolmuş şoförlerinin de trafikte nasıl araç kullandıklarını anlatmamıza gerek yok sanırım.

 

Onun için bu iki araç grubunda kasko ve trafik sigortası yaptırırken araç sahiplerinin yüksek primleri gözden çıkarması gerekiyor. Bu da sigortalanma oranını düşürüyor. Çünkü sigortacılar araç grubu bazında havuza bakıyor. Ne kadar prim alınmış ne kadar hasar ödemesi yapılmış? Bu da hasar prim oranını oluşturuyor. Dolmuş ve ticari taksilerde hasar prim oranı çok yüksek olduğu için primler de yükseliyor.

 

Edindiğimiz bilgilere göre yüksek primlerden rahatsız olan ticari taksi ve dolmuşçuların meslek örgütleri Ankara’yı (Hazine) ziyaret etmiş. Hazine de sigorta şirketleri ile sektör örgütlerine primlerin gözden geçirilmesi için yazı yazmış. Bakalım sigortacılar haklı da olsalar Hazine’nin bu talebine ne kadar direnecek

Etiketler : dolmuşçular